Boya yapılacak yüzeyin hazırlanması

Boya yapılacak yüzeyin hazırlanması

 “Yüzey hazırlama” boyama işleminin ilk ve en önemli adımıdır. Boyanacak yüzeyin pürüssüz hale getirilmesi için yapılacak hazırlık boyama işleminden iyi sonuç alınması için şarttır. Doğru hazırlanmayan yüzeyler aylar sonra da olsa da görüntü bozuklukları, çökme, akma gibi sorunlara yol açma riski taşır.  

Temiz, kuru ve sağlam yüzeyler hazırlayarak boya işinizde başarıyı garantilesiniz. Size önereceğimiz noktalara dikkat etmeniz ve ürünlerin kullanma talimatını dikkatlice okumanız iyi sonuç almak için gereklidir. 

Yüzey hazırlığını iyi yaparsanız, sonunda boyanın daha güzel göründüğünü ve çok daha uzun ömürlü olacağını yaşayarak göreceksiniz. Boyadan ve astardan önce yüzeyden -varsa- kir ve yağı temizlemeli ve yüzeydeki ezik, çukur, çizik gibi kusurları kapatmalısınız.  

Odayı boyaya hazırlayıp eşyalarınız kapladıktan sonra, boyanacak duvarları deterjanlı suyla yıkayın. Bu işlem duvarlarınızı, boyanın yüzeye yapışmasını engelleyebilecek kir ve yağdan arındıracaktır. Ellerinizi korumak için plastik eldiven kullanmayı ihmal etmeyin. İz kalmasını engellemek için en aşağıdan başlayarak yukarı doğru yıkayın. Ardından temiz su ve süngerle duvarlarınızı durulayın. 

Boyanacak yüzeyleri dikkatlice inceleyerek çatlak, delik ve kusurları tespit edin. Alçı ya da yüzeye ve boyanıza uygun bir macun kullanarak delikleri doldurun ve çatlakları yamayın. 

Dolgu kuruduktan sonra 150-200 numara zımpara kağıdıyla yüzeyleri düzeltin. Bu aşamada çok toz oluşacağından, odanın kapılarını kapatıp diğer mekanları kirletmesini engelleyin. Kendiniz de tozu teneffüs etmemek için eczanelerde bulabileceğiniz pamuklu maskelerden kullanın.